78154

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


jirka (85.71.46.60) --- 12. 4. 2010
Re:

dobrá, a jak to mám teď řešit? rezervní matku nemám. přidat čertstvě zakladený plást z jiného včelstva, aby si mohly vychovat novou matku? nebo včelstva spojit?
jsem začátečník, mám jen troje včely.
--------------------------------------------
Necítíš v té otázce rozpor? Hrboplod znamená že je to hrbaté a ne souvislé. Hrboplod znamená, že jsou vedle dělničích buněk větší trubčí což ukazuje na matku kterou je nutné vyměnit nebo včely udělají tuto výměnu samy

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: jirka
> Předmět:
> Datum: 09.4.2010 12:17:30
> ----------------------------------------
> může být hrboplod krásně souvislý? nebo může být efekt hrboplodu způsobený
> tím, že si na k plodování vybraly zrovna plást, který byl loni seřízlý
> odvíčkovacím nožem na hodně nízko?
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43182


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(84.244.121.195) --- 12. 4. 2010
Jirka

I kdyby se ti podařilo matku vychovat, není tady žádný oplodňovatel. Jestli tam skutečně matka není, nebo je špatná(hodně trubčiny), je nejrozumější včelstva spojit a nevzrušovat se různými ptákovinami zde napsanými.

Bikiper

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43183


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
KaJi (88.103.157.154) --- 12. 4. 2010
Re: Jirka

Bikiper:
I kdyby se ti podařilo matku vychovat, není tady žádný oplodňovatel.
--------------
Zakladené a zavíčkované trubčiny je asi dost, ale počasí k oplodnění je asi nepravděpodobné.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43184


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

matka má na oplodnění cca týden. Ty si na ten akt taky tu chvilku najdeš mezi reklamama v telce.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Jirka
> Datum: 12.4.2010 18:14:45
> ----------------------------------------
> Bikiper:
> I kdyby se ti podařilo matku vychovat, není tady žádný oplodňovatel.
> --------------
> Zakladené a zavíčkované trubčiny je asi dost, ale počasí k oplodnění je asi
> nepravděpodobné.
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43197


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Pavel Streit (78.136.178.78) --- 12. 4. 2010
Re: Jirka

Zdravím Jiří,
Souhlasím s Bikiperem, pokud tam v osiřelci není matka, spoj včelstva a máš to vyřešené. Budeš mít sice jen dvě včelstva, ale v květnu si uděláš nové oddělky a jako začátečník si koupíš od nějakého chovatele matky F1. Včelstev budeš mít více.
Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43191


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

F1 pro začátečníka ? Pavle měj rozum práce s F1 je pro zkušené chovatele a ne pro začátečníka. na to jsou potřeba také znalosti o genetice. jinak je z toho stanoviště samých parchantů. To již nemluvím ani o ceně takové matky.

pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pavel Streit <streit.p/=/email.cz>
> Předmět: Re: Jirka
> Datum: 12.4.2010 21:41:10
> ----------------------------------------
> Zdravím Jiří,
> Souhlasím s Bikiperem, pokud tam v osiřelci není matka, spoj včelstva a máš
> to vyřešené. Budeš mít sice jen dvě včelstva, ale v květnu si uděláš nové
> oddělky a jako začátečník si koupíš od nějakého chovatele matky F1.
> Včelstev budeš mít více.
> Zdraví P.S
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43198


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

Je polovina dubna. Stačí počkat takových 14 dnů a trubců pro oplození matek bude všude dostatek.
Stačí tedy zjistit, jestli včely jsou dostatečně silné, to znamená, jestli včelstvo v běžné síle ztratilo matku až někdy na jaře nebo včelstvo v mimořádné síle ztratilo matku někdy v prosinci na začátku zimy. A jestli je dostatečně silné, je nejvhodnější řešení takové včelstvo bez matky použít k odchovu nové oplozené matky.
Jedině pokud včely ztratily matku už někdy dříve na podzim nebo to bylo už při ztrátě matky slabé včelstvo, jsou nyní včely tak slabé, že těch 14 dní do založení matečníku plus další cca 14 dní- měsíc, než nová oplozená matka odchová první své včely, včelstvo nevydrží a je nejrozumnější volba ho za teplého dne vytřepat.
Pokud je tedy včelstvo dostatečně silné, doporučuji počkat takových 14 dní a potom do včelstva vložit plást s vajíčky a jednodenními larvičkami, aby si běžným postupem jako oddělek vychovaly novou matku. Je to lepší řešení,než nyní včelstvo střepat nebo spojit a zrušit a za 2 - 3 týdny do toho úlu dávat z jiného včelstva plod se včelami a plásty a tvořit oddělek. Nově vytvořený oddělek má totiž nedostatek včel a ty je stejně třeba vzít společně s plodem z nějakého jiného včelstva a tím ho v době první jarní snůšky oslabit, zatímco pokud se včelstvo ponechá, stačí do takového včelstva přidat jen čistý otřepaný plást s plodem bez včel a včely původního včelstva potom matku odchovají. Dokonce nevadí ani když jsou ve včelstvu trubčice, stačí do včelstva přidávat každých 7 - 10 dní jeden plást s vajíčky a larvičkami, ty odčerpají přebytek mateří kašičky od trubčic a včelstvo potom na druhém, nejpozději na třetím přidaném plástu ty matečníky vytvoří.
Je tedy třeba v nejbližším teplém dni to včelstvo prohlédnout a zjistit, jak je silné. A zjistit, jestli tam nějaká matka je nebo není. Pokud totiž tam je trubčina souvislá, tak to naznačuje, že to je trubčina v trubčím plástu a to může udělat jen nějaká oplozená matka, která má jinde zakladené dělničí voští s dělničím plodem. Může to být matka, která třeba kvůli chybě včelaře - třeba nedostatku prostoru nebo kvůli vrozeným dispozicím už nyní signalizuje velkou plochou trubčího plodu náběh na rojení v květnu. To by znamenalo včelstvo sledovat a provádět jen opatření proti rojení, jestli výměnou matky za novou, rozdělením atd, to je víceméně jedno. Nebo to může být nějakým způsobem matka přes zimu poškozená, takovou včely nechávají klást, dokud nejsou vhodné podmínky k výchově a oplodnění nové matky. Potom včelstvo matku donutí zaklást tak 1 - 3 matečníky tiché výměny, nechají novou matku vylíhnout , oplodit a nahradí jí tu starou poškozenou. Tam by se teoreticky nemusely včely sledovat vůbec..
Klasický hrboplod neboli zakladení dělničího plástu trubčími vajíčky, kdy jsou některé buňky vytaženy a zvětšeny a jiné potlačeny a plod v nich není, totiž produkují jen trubčice nebo neoplozená kladoucí matka. A ve stadiu zavíčkovaného plodu se hrbplod nedá splést s ničím jiným.
Co se týká toho, jestli odchovávat matky nebo je kupovat, je třeba vyhodnotit, jestli tlak na nákup matek, všelijakých F1 a podobných šlechtěných není v první řadě jen prosazování komerčních zájmů producentů matek. Kvalitní matky se dají při zachování pár jednoduchých pravidel v pohodě odchovat z vlastního plodu včelstva. Případný přínos šlechtěných matek je až v době, kdy včelař už včelaření umí a chov dobře zvládá. Dokud včelař začíná a zkouší, je přínos, výše snůšky, určována právě povedeným či nepovedeným zkoušením a je pak v podstatě jedno, jestli matka je šlechtěná nebo nešlechtěná. Kromě toho i pro nákup a používání všelijakých vyšlechtěných matek je zkušenost a dovednost pro manipulaci s nimi velice žádoucí a to se nejlépe naučí na vlastních odchovaných matkách....
Je docela možné, že i kdyby se plod na odchov matečníku přidal nyní, že by mladá matka už pěkný teplý den a nějakého trubce na oplození našla, ale není to jisté. Přiznám se, že já to letos zkouším, ale obecně to nedoporučuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43199


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Pavel Streit (78.136.170.142) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

Zdravím Josefe,
Tomu nerozumím, rozveď to prosím.

Podle toho, co jsi napsal, dedukuji že: začátečník by si měl z odddělků vychovávat matky? Nebo je vychovávat v kmenových včelstvech? Než si včelstvo matku vychová (16 dnů)Než se matka spáří a začne klást - ( nejméně 10 dnů) To je celkem 26 dnů bez kladoucí matky a slábnutí včelstva. Je tak? Navíc, pokud má kolega jen 3 včelstva, nevíme, jaký kvalitní material mají kolem něj sousedi včelaři. Pokud by se mu jeho vychovaná matka spářila s trubci s okolí pomíjivé kvality, pak by včely mohly v genetice být z části bastardní. Mohly, ale nemusely. Není lepší si v době zakládání oddělků zakoupit matku F1 z prošlechtěného chovu, kde je míra rizika spáření matky s bastardními trubci daleko nižší, než u jiřího na stanovišti?Jako začátečník přece potřebude velmi kvalitní matky pro základ na svůj rozšiřovaný chov, aby mohl šířit svůj kvalitní gen? Matky F1 stojí od 130 - 200 kč jedna, to není moc.
Rád budu za tvou odpověď. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43200


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Bohumil Horák (e-mailem) --- 13. 4. 2010
Metodika vyšetření měli

Vážení, omlouvám se za svou neznalost. Potřeboval bych poradit ve věci
oficiální metodiky vyšetření měli na výskyt roztočů vararoa. Je někdo , kdo
by mi poradil, kde ji najdu?
Bohouš Horák


__________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 5023 (20100412)
__________

Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43202


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Radek Hubač (e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Metodika vyšetření měli

Ahoj, myslím že byla publikována nedávno ve včelařství nebo moderním včelaři tak max 10 čísel zpět, jmenuje se floatační metoda, možná bude i na stránce Dolského ústavu.
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Bohumil Horák <bohumil.horak/=/vsb.cz>
> Předmět: Metodika vyšetření měli
> Datum: 13.4.2010 08:42:44
> ----------------------------------------
> Vážení, omlouvám se za svou neznalost. Potřeboval bych poradit ve věci
> oficiální metodiky vyšetření měli na výskyt roztočů vararoa. Je někdo , kdo
> by mi poradil, kde ji najdu?
> Bohouš Horák
>
>
> __________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 5023 (20100412)
> __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43203


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Metodika vyšetření měli

Pro tvoji potřebu úplně stačí spočítat roztoče na podložce Dobře by posloužila diagnostická podložka dodávaná PSNV. je tam i praktický návod.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Bohumil Horák <bohumil.horak/=/vsb.cz>
> Předmět: Metodika vyšetření měli
> Datum: 13.4.2010 08:42:44
> ----------------------------------------
> Vážení, omlouvám se za svou neznalost. Potřeboval bych poradit ve věci
> oficiální metodiky vyšetření měli na výskyt roztočů vararoa. Je někdo , kdo
> by mi poradil, kde ji najdu?
> Bohouš Horák
>
>
> __________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 5023 (20100412)
> __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43205


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Bohumil Horák (e-mailem) --- 13. 4. 2010
RE: Metodika vyšetření měli

Děkuji, nicméně bych rád věděl, jaký postup a technologie používají ústavy
oficiálně. Nebo se mám obrátit přímo na ústav v Dole?


__________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 5024 (20100413)
__________

Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43234


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
KaJi (212.77.163.101) --- 13. 4. 2010
Re: Metodika vyšetření měli

Děkuji, nicméně bych rád věděl, jaký postup a technologie používají ústavy
oficiálně. Nebo se mám obrátit přímo na ústav v Dole?
---------------------
Na vyšetření zimní měli flotační metodu.
Ale oficiálně vám to řeknou jen ty laboratoře. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43235


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
KaJi (212.77.163.101) --- 13. 4. 2010
Re: Metodika vyšetření měli

Vážení, omlouvám se za svou neznalost. Potřeboval bych poradit ve věci
oficiální metodiky vyšetření měli na výskyt roztočů vararoa. Je někdo , kdo
by mi poradil, kde ji najdu?
Bohouš Horák

----------------
varroamonitoring.eu
varroamonitoring.cz

je tam spousta povídání.
Ofic metoda - no je metoda vyšetření zimní měli, během sezony nic oficiálního není. Je to na včelaři.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43214


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

Cena vyzimovaných matek je podstatně vyšší 800 kč viz. http://www.vcelimed.cz/sezona/matkyceny.asp?type=MA. Říká se jí také ověřená.
F1 znamená že jde o první generaci po křížení dvou ustálených linií a taková má jen v 1 generaci jisté vlastnosti dané použitým genetickým materiálem. Potomstvo takové matky však je velmi nejednotné a jeho vlastnosti se rozpadají z jedné poloviny do obou rodičů. takový chov je pak nutné několik let ustalovat, abys dosáhl vyrovnaného stavu na celé včelnici. Získáš tak svoji vlastní linii a to jen za předpokladu ,že nejsou do 5 km žádná jiná včelstva. V takové linii je pak nutno nepřetržitě provádět negativní výběr aby se udržel určitý standart. Dále pokud se včelstvo připravuje k tiché výměně tak stará matka klade stále a nezřídka se stává , že po nějaký čas dokonce kladou spolu. K přerušení kladení přece dochází jen při ztrátě matky nebo při přípravě k rojení.
Ověřit si mé tvrzení můžete nejsnadněji například u macešek Nasázejte si třebas do truhlíku macešky F1 jedné barvy a postarejte se aby do 50 metrů nerostli jiné nebo je izolujte třbas ve skleníku. Pak nasejte jejich semena. Věřte že se budete hodně divit jejich potomstvu. V každé další generaci by to bylo pestřejší.
U včel je to ještě složitější protože je tam více otců.
Proto není pro běžné drobné včelaře výhodné kupovat F1 za drahý peníz ale stačí běžné levnější matky s ustálených linií. Ne však potomstvo F1 které v inzerátech nabízejí různí chovatelé z neschválených chovů!!
Nejúčiněji se vlastnosti chovaného materiálu dá ovlivňovat vysokou produkcí trubců z vybraných včelstev ve své oblasti a ne nákupem matek ze všech možných chovů. Také je dobré matky s z otcovského včelstva rozdávat sousedům.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pavel Streit <streit.p/=/email.cz>
> Předmět: Re: Jirka
> Datum: 13.4.2010 08:20:51
> ----------------------------------------
> Zdravím Josefe,
> Tomu nerozumím, rozveď to prosím.
>
> Podle toho, co jsi napsal, dedukuji že: začátečník by si měl z odddělků
> vychovávat matky? Nebo je vychovávat v kmenových včelstvech? Než si
> včelstvo matku vychová (16 dnů)Než se matka spáří a začne klást - ( nejméně
> 10 dnů) To je celkem 26 dnů bez kladoucí matky a slábnutí včelstva. Je tak?
> Navíc, pokud má kolega jen 3 včelstva, nevíme, jaký kvalitní material mají
> kolem něj sousedi včelaři. Pokud by se mu jeho vychovaná matka spářila s
> trubci s okolí pomíjivé kvality, pak by včely mohly v genetice být z části
> bastardní. Mohly, ale nemusely. Není lepší si v době zakládání oddělků
> zakoupit matku F1 z prošlechtěného chovu, kde je míra rizika spáření matky
> s bastardními trubci daleko nižší, než u jiřího na stanovišti?Jako
> začátečník přece potřebude velmi kvalitní matky pro základ na svůj
> rozšiřovaný chov, aby mohl šířit svůj kvalitní gen? Matky F1 stojí od 130 -
> 200 kč jedna, to není moc.
> Rád budu za tvou odpověď. Zdraví P.S
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43204


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
PavelN (193.179.220.250) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

Taky bych to s tím kupováním matky nepřeháněl.
Nevíme, jestli v tom včelstvu nejsou trubčice. Vložil bych do něj rámek s plodem z jiného včelstva a za pár dnů zkontroloval, zda včely na nejmladším plodu narazily matečníky.
Pokud je narazí, je naděje, že za měsíc budou mít mladou kladoucí matku. Užitek z nikch nebude velký, ale každopádně do července budou v síle.
Pokud matečníky nenarazí a nebude tam ani kladoucí matka, pouze hrboplod, bude lepší je vytřepat na zem, ať se do zbylých včelstev vžebrají.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43206


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

kDYŽ TOAM JE TRUBČINA A HRBOPLOD TAK TAM NEMOHOU BÝT TRUBČICE MUDRLANTI.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: PavelN <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Jirka
> Datum: 13.4.2010 09:51:42
> ----------------------------------------
> Taky bych to s tím kupováním matky nepřeháněl.
> Nevíme, jestli v tom včelstvu nejsou trubčice. Vložil bych do něj rámek s
> plodem z jiného včelstva a za pár dnů zkontroloval, zda včely na nejmladším
> plodu narazily matečníky.
> Pokud je narazí, je naděje, že za měsíc budou mít mladou kladoucí matku.
> Užitek z nikch nebude velký, ale každopádně do července budou v síle.
> Pokud matečníky nenarazí a nebude tam ani kladoucí matka, pouze hrboplod,
> bude lepší je vytřepat na zem, ať se do zbylých včelstev vžebrají.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43208


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Radek Hubač (e-mailem) --- 13. 4. 2010
trubčí plod x trubčice

Pane M(udrlante)enšíku,
tak to se hodně pletete, pokud je ve včelstvu pouze trubčí plod a hrboplod (trubčí plod na dělničím díle - vysouplé půlkulaté buňky)a není tam naprosto evidentně v převaze dělničí plod pak už bych opravdu hledal pouze více vajíček neuspořádaně položených v jedné buňce abych si byl stoprocentně jistý, že tam trubčice (neoplodněná matka) již jsou!!!
Nečetl jsem všechny předchozí příspěvky, takže pro vyjasnění - hrboplod být může, zvláště pokud není v úle prostor na trubčinu jinde a jen samé dělničí plásty, ale stále platí , že musí být v silné převaze dělničí plod. Pokud tam není dělničí plod a je tam trubčina a hrboplod platí, co jsem napsal výše - tedy jsou tam trubčice nebo neoplodněná mladá matka spíše již od podzimu, což vyjde prakticky nastejno .
Radek Hubač
učitel včelařství

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Jirka
> Datum: 13.4.2010 10:04:23
> ----------------------------------------
> kDYŽ TOAM JE TRUBČINA A HRBOPLOD TAK TAM NEMOHOU BÝT TRUBČICE MUDRLANTI.
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: PavelN <e-mail/=/nezadan>
> > Předmět: Re: Jirka
> > Datum: 13.4.2010 09:51:42
> > ----------------------------------------
> > Taky bych to s tím kupováním matky nepřeháněl.
> > Nevíme, jestli v tom včelstvu nejsou trubčice. Vložil bych do něj rámek s
> > plodem z jiného včelstva a za pár dnů zkontroloval, zda včely na nejmladším
> > plodu narazily matečníky.
> > Pokud je narazí, je naděje, že za měsíc budou mít mladou kladoucí matku.
> > Užitek z nikch nebude velký, ale každopádně do července budou v síle.
> > Pokud matečníky nenarazí a nebude tam ani kladoucí matka, pouze hrboplod,
> > bude lepší je vytřepat na zem, ať se do zbylých včelstev vžebrají.
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43213


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: trubčí plod x trubčice

Pane Učiteli
pokud vím
Tak máme ve včelstvu oplodněnou matku a je vše v pořádku
pak když to nemáme v pořádku
1) máme matku starou které dochází sperma a projevuje se to hrboplodem. Včelstvo si vychová matku novou
2) matka je neoplodněná - trubcokladná , chybí dělničí plod. Včelstvo následně zaniká
3) fiziologické trubčice ve včelstvu vznikají dlouhou nepřítomností matky a plodu. Některé včely získají schopnost klást vajíčka. Tyto bývají umístěny na stěně buňky obvykle ve skupinách a včelám se z málokterého vajíčka podaří vychovat plod, včelstvo zaniká. Mnohdy to nejde ani napravit novou matkou
4) anatomické trubčice: vznikají zduřením vaječníků z nedostatku odběru krmných kašiček, anatomické trubčice, které vajíčka nekladou, mění svoje chování, tak že se méně starají o matku a zakládají misky - zárodky matečníků. Vzniká rojová nálada. Odebráním matečníků nebo zvetšením prostoru se jejich výskyt dá částečně ovlivňovat.
Spousta včelařů pak neumí tyto stavy rozlišit a pletou si je. Je však pravdou, že v mnoha případech to pak končí stejně, zánikem včelstva.

pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz>
> Předmět: trubčí plod x trubčice
> Datum: 13.4.2010 10:26:43
> ----------------------------------------
> Pane M(udrlante)enšíku,
> tak to se hodně pletete, pokud je ve včelstvu pouze trubčí plod a hrboplod
> (trubčí plod na dělničím díle - vysouplé půlkulaté buňky)a není tam naprosto
> evidentně v převaze dělničí plod pak už bych opravdu hledal pouze více vajíček
> neuspořádaně položených v jedné buňce abych si byl stoprocentně jistý, že tam
> trubčice (neoplodněná matka) již jsou!!!
> Nečetl jsem všechny předchozí příspěvky, takže pro vyjasnění - hrboplod být
> může, zvláště pokud není v úle prostor na trubčinu jinde a jen samé dělničí
> plásty, ale stále platí , že musí být v silné převaze dělničí plod. Pokud tam
> není dělničí plod a je tam trubčina a hrboplod platí, co jsem napsal výše - tedy
> jsou tam trubčice nebo neoplodněná mladá matka spíše již od podzimu, což vyjde
> prakticky nastejno .
> Radek Hubač
> učitel včelařství
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> > Předmět: Re: Jirka
> > Datum: 13.4.2010 10:04:23
> > ----------------------------------------
> > kDYŽ TOAM JE TRUBČINA A HRBOPLOD TAK TAM NEMOHOU BÝT TRUBČICE MUDRLANTI.
> >
> > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > Od: PavelN <e-mail/=/nezadan>
> > > Předmět: Re: Jirka
> > > Datum: 13.4.2010 09:51:42
> > > ----------------------------------------
> > > Taky bych to s tím kupováním matky nepřeháněl.
> > > Nevíme, jestli v tom včelstvu nejsou trubčice. Vložil bych do něj rámek s
> > > plodem z jiného včelstva a za pár dnů zkontroloval, zda včely na
> nejmladším
> > > plodu narazily matečníky.
> > > Pokud je narazí, je naděje, že za měsíc budou mít mladou kladoucí matku.
> > > Užitek z nikch nebude velký, ale každopádně do července budou v síle.
> > > Pokud matečníky nenarazí a nebude tam ani kladoucí matka, pouze hrboplod,
> > > bude lepší je vytřepat na zem, ať se do zbylých včelstev vžebrají.
> > >
> > >
> > >
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43223


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Radek Hubač (e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Re: trubčí plod x trubčice

Pepane, já jsem viděl hrboplod i jak jsem napsal - pokud nemá matka kam klást neoplozená vajíčka, udělá to do dělničiny, zvláště na jaře, kdy mají včely touhu chovat trubce. A začátečník by si mohl myslet, že má špatnou matku... Proto zdůrazňuji nadbytek dělničiny všech stádií jako signál - nechat včelky pracovat, vše je v pořádku.
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: trubčí plod x trubčice
> Datum: 13.4.2010 11:21:26
> ----------------------------------------
> Pane Učiteli
> pokud vím
> Tak máme ve včelstvu oplodněnou matku a je vše v pořádku
> pak když to nemáme v pořádku
> 1) máme matku starou které dochází sperma a projevuje se to hrboplodem. Včelstvo
> si vychová matku novou
> 2) matka je neoplodněná - trubcokladná , chybí dělničí plod. Včelstvo následně
> zaniká
> 3) fiziologické trubčice ve včelstvu vznikají dlouhou nepřítomností matky a
> plodu. Některé včely získají schopnost klást vajíčka. Tyto bývají umístěny na
> stěně buňky obvykle ve skupinách a včelám se z málokterého vajíčka podaří
> vychovat plod, včelstvo zaniká. Mnohdy to nejde ani napravit novou matkou
> 4) anatomické trubčice: vznikají zduřením vaječníků z nedostatku odběru krmných
> kašiček, anatomické trubčice, které vajíčka nekladou, mění svoje chování, tak
> že se méně starají o matku a zakládají misky - zárodky matečníků. Vzniká rojová
> nálada. Odebráním matečníků nebo zvetšením prostoru se jejich výskyt dá částečně
> ovlivňovat.
> Spousta včelařů pak neumí tyto stavy rozlišit a pletou si je. Je však pravdou,
> že v mnoha případech to pak končí stejně, zánikem včelstva.
>
> pepan
>
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz>
> > Předmět: trubčí plod x trubčice
> > Datum: 13.4.2010 10:26:43
> > ----------------------------------------
> > Pane M(udrlante)enšíku,
> > tak to se hodně pletete, pokud je ve včelstvu pouze trubčí plod a hrboplod
> > (trubčí plod na dělničím díle - vysouplé půlkulaté buňky)a není tam naprosto
> > evidentně v převaze dělničí plod pak už bych opravdu hledal pouze více
> vajíček
> > neuspořádaně položených v jedné buňce abych si byl stoprocentně jistý, že tam
> > trubčice (neoplodněná matka) již jsou!!!
> > Nečetl jsem všechny předchozí příspěvky, takže pro vyjasnění - hrboplod být
> > může, zvláště pokud není v úle prostor na trubčinu jinde a jen samé dělničí
> > plásty, ale stále platí , že musí být v silné převaze dělničí plod. Pokud tam
> > není dělničí plod a je tam trubčina a hrboplod platí, co jsem napsal výše -
> tedy
> > jsou tam trubčice nebo neoplodněná mladá matka spíše již od podzimu, což
> vyjde
> > prakticky nastejno .
> > Radek Hubač
> > učitel včelařství
> >
> > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> > > Předmět: Re: Jirka
> > > Datum: 13.4.2010 10:04:23
> > > ----------------------------------------
> > > kDYŽ TOAM JE TRUBČINA A HRBOPLOD TAK TAM NEMOHOU BÝT TRUBČICE MUDRLANTI.
> > >
> > > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > > Od: PavelN <e-mail/=/nezadan>
> > > > Předmět: Re: Jirka
> > > > Datum: 13.4.2010 09:51:42
> > > > ----------------------------------------
> > > > Taky bych to s tím kupováním matky nepřeháněl.
> > > > Nevíme, jestli v tom včelstvu nejsou trubčice. Vložil bych do něj rámek
> s
> > > > plodem z jiného včelstva a za pár dnů zkontroloval, zda včely na
> > nejmladším
> > > > plodu narazily matečníky.
> > > > Pokud je narazí, je naděje, že za měsíc budou mít mladou kladoucí matku.
> > > > Užitek z nikch nebude velký, ale každopádně do července budou v síle.
> > > > Pokud matečníky nenarazí a nebude tam ani kladoucí matka, pouze
> hrboplod,
> > > > bude lepší je vytřepat na zem, ať se do zbylých včelstev vžebrají.
> > > >
> > > >
> > > >
> > >
> > >
> > >
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43225


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Re: trubčí plod x trubčice

Radku v podstatě píšeme jedno a to samé jen každý jinak Ale myslím si, že pak se v tom ti začátečnici, když pozorně čtou lépe zorientují hlavně v těch pojmech kolem trubcokladnosti.

pepan

.
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Re: trubčí plod x trubčice
> Datum: 13.4.2010 11:27:59
> ----------------------------------------
> Pepane, já jsem viděl hrboplod i jak jsem napsal - pokud nemá matka kam klást
> neoplozená vajíčka, udělá to do dělničiny, zvláště na jaře, kdy mají včely touhu
> chovat trubce. A začátečník by si mohl myslet, že má špatnou matku... Proto
> zdůrazňuji nadbytek dělničiny všech stádií jako signál - nechat včelky pracovat,
> vše je v pořádku.
> Radek
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> > Předmět: Re: trubčí plod x trubčice
> > Datum: 13.4.2010 11:21:26
> > ----------------------------------------
> > Pane Učiteli
> > pokud vím
> > Tak máme ve včelstvu oplodněnou matku a je vše v pořádku
> > pak když to nemáme v pořádku
> > 1) máme matku starou které dochází sperma a projevuje se to hrboplodem.
> Včelstvo
> > si vychová matku novou
> > 2) matka je neoplodněná - trubcokladná , chybí dělničí plod. Včelstvo
> následně
> > zaniká
> > 3) fiziologické trubčice ve včelstvu vznikají dlouhou nepřítomností matky a
> > plodu. Některé včely získají schopnost klást vajíčka. Tyto bývají umístěny
> na
> > stěně buňky obvykle ve skupinách a včelám se z málokterého vajíčka podaří
> > vychovat plod, včelstvo zaniká. Mnohdy to nejde ani napravit novou matkou
> > 4) anatomické trubčice: vznikají zduřením vaječníků z nedostatku odběru
> krmných
> > kašiček, anatomické trubčice, které vajíčka nekladou, mění svoje chování,
> tak
> > že se méně starají o matku a zakládají misky - zárodky matečníků. Vzniká
> rojová
> > nálada. Odebráním matečníků nebo zvetšením prostoru se jejich výskyt dá
> částečně
> > ovlivňovat.
> > Spousta včelařů pak neumí tyto stavy rozlišit a pletou si je. Je však
> pravdou,
> > že v mnoha případech to pak končí stejně, zánikem včelstva.
> >
> > pepan
> >
> >
> > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz>
> > > Předmět: trubčí plod x trubčice
> > > Datum: 13.4.2010 10:26:43
> > > ----------------------------------------
> > > Pane M(udrlante)enšíku,
> > > tak to se hodně pletete, pokud je ve včelstvu pouze trubčí plod a hrboplod
> > > (trubčí plod na dělničím díle - vysouplé půlkulaté buňky)a není tam
> naprosto
> > > evidentně v převaze dělničí plod pak už bych opravdu hledal pouze více
> > vajíček
> > > neuspořádaně položených v jedné buňce abych si byl stoprocentně jistý, že
> tam
> > > trubčice (neoplodněná matka) již jsou!!!
> > > Nečetl jsem všechny předchozí příspěvky, takže pro vyjasnění - hrboplod
> být
> > > může, zvláště pokud není v úle prostor na trubčinu jinde a jen samé
> dělničí
> > > plásty, ale stále platí , že musí být v silné převaze dělničí plod. Pokud
> tam
> > > není dělničí plod a je tam trubčina a hrboplod platí, co jsem napsal výše
> -
> > tedy
> > > jsou tam trubčice nebo neoplodněná mladá matka spíše již od podzimu, což
> > vyjde
> > > prakticky nastejno .
> > > Radek Hubač
> > > učitel včelařství
> > >
> > > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> > > > Předmět: Re: Jirka
> > > > Datum: 13.4.2010 10:04:23
> > > > ----------------------------------------
> > > > kDYŽ TOAM JE TRUBČINA A HRBOPLOD TAK TAM NEMOHOU BÝT TRUBČICE
> MUDRLANTI.
> > > >
> > > > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > > > Od: PavelN <e-mail/=/nezadan>
> > > > > Předmět: Re: Jirka
> > > > > Datum: 13.4.2010 09:51:42
> > > > > ----------------------------------------
> > > > > Taky bych to s tím kupováním matky nepřeháněl.
> > > > > Nevíme, jestli v tom včelstvu nejsou trubčice. Vložil bych do něj
> rámek
> > s
> > > > > plodem z jiného včelstva a za pár dnů zkontroloval, zda včely na
> > > nejmladším
> > > > > plodu narazily matečníky.
> > > > > Pokud je narazí, je naděje, že za měsíc budou mít mladou kladoucí
> matku.
> > > > > Užitek z nikch nebude velký, ale každopádně do července budou v síle.
> > > > > Pokud matečníky nenarazí a nebude tam ani kladoucí matka, pouze
> > hrboplod,
> > > > > bude lepší je vytřepat na zem, ať se do zbylých včelstev vžebrají.
> > > > >
> > > > >
> > > > >
> > > >
> > > >
> > > >
> > >
> > >
> > >
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43229


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Jirka

Tak za prve je to trochu jinak pokud je již matka špatní včelstvo se na tichou výměnu připravuje nejprve založením dostatečné plochy trubčiny . Později pak včelstvo založí matečníky . Všechno probíhá tak, aby trubci i matka vyzrály ve stejnou dobu. Imríding zase není tak vzácný jev v přírodě.
To spojení také nemusí být spasitelné záleží i na síle spojovaných včelstev jedna-li se o slabocha na dvou či třech rámcích není co řešit a sesypat. sesypat však teď dvoje včelstva na 7 rámcích byl by s toho zase problém rojivý. Těžko radit když o tom nic nevíme.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <bikiper/=/seznam.cz>
> Předmět: Jirka
> Datum: 12.4.2010 17:42:00
> ----------------------------------------
> I kdyby se ti podařilo matku vychovat, není tady žádný oplodňovatel. Jestli
> tam skutečně matka není, nebo je špatná(hodně trubčiny), je nejrozumější
> včelstva spojit a nevzrušovat se různými ptákovinami zde napsanými.
>
> Bikiper
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43196


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 12. 4. 2010
Re:

Nebylo by to vidno vyfocené? Takové debaty o ničem nejdou ani číst
natož na něco kloudného dojít. Rád bych viděl sílu toho včelstva, rád
bych viděl ten souvislý plod. Ptám se proto, jestli má smysl to za
teplého dne vysypat a zrušit aby se létavky vžebraly a přelítly do
zbytku. Jestli je něco rizikové, tak spojování včelstev když je
problém s matkou. Je u toho 80% úspěšnost jak dojít o další matku a
zmrvit těsně před sezonou další včelstvo. Pánové brzděte s tím
spojováním a myslete laskavě, než poradíte nějakou kravinu.

_gp_



12.4.10, jirka <e-mail/=/nezadan>:
> dobrá, a jak to mám teď řešit? rezervní matku nemám. přidat čertstvě
> zakladený plást z jiného včelstva, aby si mohly vychovat novou matku? nebo
> včelstva spojit?
> jsem začátečník, mám jen troje včely.
> --------------------------------------------
> Necítíš v té otázce rozpor? Hrboplod znamená že je to hrbaté a ne souvislé.
> Hrboplod znamená, že jsou vedle dělničích buněk větší trubčí což ukazuje na
> matku kterou je nutné vyměnit nebo včely udělají tuto výměnu samy
>
> Pepan
>
>> ------------ Původní zpráva ------------
>> Od: jirka
>> Předmět:
>> Datum: 09.4.2010 12:17:30
>> ----------------------------------------
>> může být hrboplod krásně souvislý? nebo může být efekt hrboplodu
> způsobený
>> tím, že si na k plodování vybraly zrovna plást, který byl loni seřízlý
>> odvíčkovacím nožem na hodně nízko?
>>
>>
>

jirka (85.71.46.60) --- 12. 4. 2010
Re: (43181) (43187)
Samozřejmě spojit, odvděčí se Timedem, možná budeš mít víc medu než
kdybys měl troje slabší s matkami.Kolik nástavků včel má osiřelé
včelstvo?
Radek


Pavel Streit (78.136.178.78) --- 12. 4. 2010
Re: Jirka (43085) (43108) (43182) (43183)
Zdravím Jiří,
Souhlasím s Bikiperem, pokud tam v osiřelci není matka, spoj včelstva
a máš to vyřešené. Budeš mít sice jen dvě včelstva, ale v květnu si
uděláš nové oddělky a jako začátečník si koupíš od nějakého chovatele
matky F1. Včelstev budeš mít více.
Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43193


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 13. 4. 2010
Re: Re:

V té mé odpovědi odpověď je, když matku nemáš tak ji včely vymění samy to množství trubčiny a hrboplodu to je příprava na tichou výměnu.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: jirka <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re:
> Datum: 12.4.2010 17:27:39
> ----------------------------------------
> dobrá, a jak to mám teď řešit? rezervní matku nemám. přidat čertstvě
> zakladený plást z jiného včelstva, aby si mohly vychovat novou matku? nebo
> včelstva spojit?
> jsem začátečník, mám jen troje včely.
> --------------------------------------------
> Necítíš v té otázce rozpor? Hrboplod znamená že je to hrbaté a ne souvislé.
> Hrboplod znamená, že jsou vedle dělničích buněk větší trubčí což ukazuje na
> matku kterou je nutné vyměnit nebo včely udělají tuto výměnu samy
>
> Pepan
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: jirka
> > Předmět:
> > Datum: 09.4.2010 12:17:30
> > ----------------------------------------
> > může být hrboplod krásně souvislý? nebo může být efekt hrboplodu
> způsobený
> > tím, že si na k plodování vybraly zrovna plást, který byl loni seřízlý
> > odvíčkovacím nožem na hodně nízko?
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43195


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu